Tokyo Marathon 2020 – Informacje

0

Poniżej znajdziecie najważniejsze informacje dotyczące Tokyo Marathon 2020. Jeżeli chcielibyście wziąć w nim udział, to właśnie nadszedł ten czas.

Od mojego startu w Tokio minęły już ponad 4 lata. Nie będę Was oszukiwał i przyznam się bez bicia – cały czas wracam do niego myślami. To była niesamowita przygoda. Tydzień w jednej z największych metropolii na świecie, który zwieńczyłem nową – maratońską życiówką (3:39 h). Mam nadzieję, że dzięki temu wpisowi (i tejże stronie), ułatwię komuś podjęcie decyzji o rejestracji, a także pomogę w przygotowaniach związanych z logistyką i podstawami japońskiego savoir-vivre.

幸運!

1. Termin.

Maraton odbędzie się 1 marca 2020 r. W tym okresie w Tokio temperatura dobija do maksymalnie kilkunastu stopni Celsjusza. W moim przypadku, w dzień startu odczuwalna oscylowała w okolicach 6-7. Później co prawda nieco się ociepliło, ale i tak warunki były po prostu idealne by wywieźć z Azji nową życiówkę.

ja_rokio-neu_zm

W maratonie bierze udział 37 500 osób. Około 5 000 miejsc jest zarezerwowanych dla osób spoza Japonii.

2. Chcę tam pobiec! Co mam zrobić?

Gdy ja wysyłałem swoje zgłoszenie (sierpień 2014 r.), bez problemu dostałem się za pierwszym razem. Chęć skompletowania wszystkich Majorów, doprowadziła do tego, że z roku na rok, coraz więcej osób bierze udział w losowaniu. Konkurencja jest spora.

Istnieje kilka opcji, aby pobiec w Tokio. Najważniejsze trzy to:
– zakup pakietu u jednego z tour operatorów (problem polega na tym, że w Polsce nie ma oficjalnych tour operatorów),
– możliwość zbiórki w ramach „charity” (W momencie gdy piszę te słowa, ta opcja jest już niedostępna. Wiem, że co roku korzysta z niej coraz większa liczba Polaków, więc jakby ktoś chciał z niej skorzystać rejestrując się na bieg w 2021 r., to służę pomocą),
– wzięcie udziału w losowaniu.

Skupię się właśnie na tym ostatnim.

Jeżeli chcecie wziąć udział w losowaniu, to musicie się zarejestrować na tej oto stronie: https://onetokyo.org/english/entry/agreement i mocno zacisnąć kciuki.

Macie na to czas od 1 sierpnia do 31 sierpnia.

Po podaniu danych należy czekać na wyniki losowania. W 2015 roku ogłosili je 25 września. Otrzymałem wtedy e-mail o następującej treści:

wylsoW zeszłym roku, na 27 370 wolnych miejsc zgłosiło się ponad 331 270 chętnych. Tak jak wspomniałem na początku, obcokrajowców jest ok. 5 000. Polaków co roku losowanych jest kilkadziesiąt sztuk.

W 2015 r. biegło 28 reprezentantów naszego kraju. W 2016 r. – 53, w 2017 r. – 39, w 2018 – 52 osoby, a w zeszłym roku, aż 68 osób

Rejestracja jest darmowa. Na tym etapie nie trzeba podawać danych swojej karty kredytowej. Po pomyślnym wylosowaniu Waszego nazwiska pojawi się link do realizacji płatności. Koszt pakietu wynosi 18,200 Yen czyli około 646,00 zł.

3. Trasa.

Po 10 latach, w 2017 roku trasa uległa modyfikacji. Początek pozostał nietknięty. Nadal wyrusza się z pod Tokyo Metropolitan Government i biegnie przez dzielnicę Shinjuku w stronę ścisłego centrum.

Tym razem, zamiast finiszu na wyspie Odaiba, bieg kończy się przed Pałacem Cesarskim. Niedaleko miejsca, w którym pewna duńska para zrobiła mi te oto zdjęcie:

DSC_0649

Tutaj znajdziecie porównanie obydwu tras:

2007-2016

tokyo2016-map

2017-2020

tokyo2017-map

 Tak, żeby było jeszcze bardziej multimedialnie, to poniżej zamieszczam film:

Jak ją oceniam? Według mnie jest o wiele szybsza. Nie ma tych przeklętych podbiegów na wiadukty, które pojawiały się po 36 km. Z drugiej strony jest jeszcze więcej tzw. „agrafek”, których nie każdy jest fanem.

1 2
Share.
X
X