Poniżej znajdziecie najważniejsze informacje dotyczące Tokyo Marathon 2019. W porównaniu do lat poprzednich, jest kilka kosmetycznych zmian.
Jeżeli chcielibyście wystartować w tokijskiej stolicy, to właśnie nadszedł ten czas.
Choć od mojego startu w Tokio minęły już ponad 3 lata, nadal intensywnie do niego wracam. Dla mnie był to wyjazd życia. Mam nadzieję, że dzięki temu wpisowi i tejże stronie, ułatwię komuś podjęcie decyzji o rejestracji, a także pomogę w przygotowaniach związanych z logistyką i podstawami japońskiego savoir-vivre.
幸運!
1. Termin.
Maraton odbędzie się 3 marca 2019 r. W tym okresie w Tokio temperatura dobija do maksymalnie kilkunastu stopni Celsjusza. W moim przypadku, w dzień startu odczuwalna oscylowała w okolicach 6-7. Później co prawda nieco się ociepliło, ale i tak warunki były po prostu idealne by wywieźć z Azji nową życiówkę.
W maratonie bierze udział 37 500 osób (w zeszłym roku było ich 35 500). Około 5 000 miejsc jest zarezerwowane dla osób spoza Japonii.
2. Chcę tam pobiec! Co mam zrobić?
Istnieje kilka opcji. Najważniejsze trzy to:
– zakup pakietu u jednego z tour operatorów (problem polega na tym, że w Polsce nie ma oficjalnych tour operatorów),
– możliwość zbiórki w ramach „charity”
(przykład zbiórki naszego rodaka – https://www.runwithheart.jp/charity_sheet?id=12576 ),
– wzięcie udziału w losowaniu.
Skupię się właśnie na tym ostatnim.
Jeżeli chcecie stanąć na starcie, to musicie się zarejestrować na stronie: https://onetokyo.org/english/entry/agreement i mocno zacisnąć kciuki.
Macie na to czas od 1 sierpnia do 31 sierpnia.
Po podaniu danych należy czekać na wyniki losowania. W 2015 roku ogłosili je 25 września. Otrzymałem wtedy e-mail o następującej treści:
Cała procedura przedstawia się następująco:
W zeszłym roku, na 30 000 wolnych miejsc zgłosiło się ponad 300 000 chętnych. Tak jak wspomniałem na początku, obcokrajowców jest ok. 5 000. Polaków co roku losowanych jest kilkadziesiąt sztuk.
W 2015 r. biegło 28 reprezentantów naszego kraju, w 2016 r. – 53, w 2017 r. – 39, a w zeszłym – 52 osoby.
Rejestracja jest darmowa. Na tym etapie nie trzeba podawać danych swojej karty kredytowej. Po pomyślnym wylosowaniu Waszego nazwiska pojawi się link do realizacji płatności. Koszt pakietu to 12,800 Yen czyli około 430,00 zł. Na wpłatę macie 14 dni kalendarzowych.
3. Trasa.
Po 10 latach, w 2017 roku trasa uległa modyfikacji. Początek pozostał nietknięty. Nadal wyrusza się z pod Tokyo Metropolitan Government i biegnie przez dzielnicę Shinjuku w stronę ścisłego centrum.
Tym razem, zamiast finiszu na wyspie Odaiba, bieg kończy się przed Pałacem Cesarskim. Niedaleko miejsca, w którym pewna duńska para zrobiła mi te oto zdjęcie:
Tutaj znajdziecie porównanie obydwu tras:
2007-2016
2017-2019
Tak, żeby było jeszcze bardziej multimedialnie, to poniżej zamieszczam film:
Jak ją oceniam? Według mnie jest o wiele szybsza. Nie ma tych przeklętych podbiegów na wiadukty, które pojawiały się po 36 km. Z drugiej strony jest jeszcze więcej tzw. „agrafek”.
Coś za coś.